banner

Dzień X

Poniedziałek-pierwszy dzień minął nam niebywale przyjemnie. Od rana po śniadaniu standardowo poszliśmy do naszej pracowni. Po zakończeniu montażu płyt na naszych stelażach, Pan Bedurftig zaprezentował nam jak należy uszczelniać masa szczeliny i otwory na płytach. Nauczył nas jak wklejać taśma fizelinowa przy pomocy 2 mas uszczelniających. Dodatkowo musieliśmy szykować drewniana płytę jako imitację ściany zewnętrznej. O godzinie 12.30 cała nasza grupa wyszła na półgodzinna przerwa obiadowa. Po powrocie na pracownie dokończyliśmy nasze zadania. Po 16.00 rowerami w 4 osobowych grupach udaliśmy się do sklepu na zakupy. Pod wieczór zaopatrzeni w przekąski część z nas poszła do piwnicy na bilarda i piłkarzyki. Po godzinie 22 postanowiliśmy że pójdziemy do pokoi.

 

Dzień IX

Poniedziałek-pierwszy dzień minął nam niebywale przyjemnie. Od rana po śniadaniu standardowo poszliśmy do naszej pracowni. Po zakończeniu montażu płyt na naszych stelażach, Pan Bedurftig zaprezentował nam jak należy uszczelniać masa szczeliny i otwory na płytach. Nauczył nas jak wklejać taśma fizelinowa przy pomocy 2 mas uszczelniających. Dodatkowo musieliśmy szykować drewniana płytę jako imitację ściany zewnętrznej. O godzinie 12.30 cała nasza grupa wyszła na półgodzinna przerwa obiadowa. Po powrocie na pracownie dokończyliśmy nasze zadania. Po 16.00 rowerami w 4 osobowych grupach udaliśmy się do sklepu na zakupy. Pod wieczór zaopatrzeni w przekąski część z nas poszła do piwnicy na bilarda i piłkarzyki. Po godzinie 22 postanowiliśmy że pójdziemy do pokoi.

 

Dzień VIII

Poniedziałek-pierwszy dzień minął nam niebywale przyjemnie. Od rana po śniadaniu standardowo poszliśmy do naszej pracowni. Po zakończeniu montażu płyt na naszych stelażach, Pan Bedurftig zaprezentował nam jak należy uszczelniać masa szczeliny i otwory na płytach. Nauczył nas jak wklejać taśma fizelinowa przy pomocy 2 mas uszczelniających. Dodatkowo musieliśmy szykować drewniana płytę jako imitację ściany zewnętrznej. O godzinie 12.30 cała nasza grupa wyszła na półgodzinna przerwa obiadowa. Po powrocie na pracownie dokończyliśmy nasze zadania. Po 16.00 rowerami w 4 osobowych grupach udaliśmy się do sklepu na zakupy. Pod wieczór zaopatrzeni w przekąski część z nas poszła do piwnicy na bilarda i piłkarzyki. Po godzinie 22 postanowiliśmy że pójdziemy do pokoi.

 

Dzień VII

Po wczorajszym intensywnym dniu, dzisiaj wstaliśmy wypoczęci i poszliśmy na śniadanie. O godzinie 11:15 była zbiórka przy recepcji, stamtąd wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę. Tego dnia udaliśmy się do Poczdamu, by zobaczyć najciekawsze miejsca tego miasta. Jednym z miejsc które warto zobaczyć, był pałac Fryderyka II, po którym oprowadzała nas Pani przewodnik. Zachwycił nas również park Sanssouci. Po intensywnym zwiedzaniu, spacerem udaliśmy się do centrum miasta, w którym mieliśmy czas wolny. Następnie poszliśmy na dworzec, by wrócić pociągiem do naszej miejscowości Gotz.

 

Dzień VI

Dzień zaczęliśmy śniadaniem o 7.30. O godzinie 11.15 odbyła się zbiórka, podczas której Pan Grzegorz przedstawił plan na dzisiejszy dzień. Celem wycieczki było zwiedzanie Berlina. Udaliśmy się tam pociągiem, z powodu remontu torowiska przesiedliśmy się w Poczdamie do szybkiej kolejki, nazywanej tutaj S-Bahn. Na stacji powitała nas pani przewodnik i pokazała najciekawsze miejsca w Berlinie. Najpierw zobaczyliśmy największy dworzec kolejowy w Europie. Kiedy szliśmy na most, aby zobaczyć fragmenty Muru Berlińskiego, przejście zostało częściowo zablokowane przez protestujących ludzi. Udaliśmy się następnie pod parlament Niemiec - Bundestag oraz zobaczyliśmy Bramę Brandenburdzka. Na sam koniec poszliśmy do Muzeum Techniki. Było tam wiele ciekawostek oraz modeli z różnych dziedzin takich jak np. motoryzacja, lotnictwo, krawiectwo. Po dniu pełnym wrażeń na stację kolejową wróciliśmy metrem, a stamtąd prosto do Gotz.

 

Dzień V

Dzień jak zwykle rozpoczął się śniadaniem o godzinie 7:30. Po zjedzeniu posiłku udaliśmy się na warsztaty, gdzie przygotowaliśmy się do pracy. Prace zaczęliśmy punktualnie o 8. Dnia dzisiejszego kontynuowaliśmy tworzenie baru ze stelaży oraz płyt gk. Po zakończeniu praktyk udaliśmy się rowerami do sklepu, mieliśmy możliwość zwiedzenia okolic. Dzisiaj w obiekcie, w którym przebywamy, odbył się również Dzień Rzemiosła, na którym była możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy na temat szkolnictwa zawodowego w Niemczech oraz skosztowania przysmaków z grilla. Dzień jak zwykle zakończył się ciszą nocną, tym razem o godz. 24.

 

Dzień IV

Poranek powiał nas podobnie jak w dniu poprzednim - śniadaniem w stołówce. Po chwili oddechu udaliśmy się na warsztat. Kolejne prace podjęliśmy bez dodatkowych pytań, kontynuując budowanie baru w suchej zabudowy. Po 45 minutach nastąpiła półgodzinna przerwa, po której zamontowaliśmy nowe elementy naszych barów. Pełne zaangażowanie i współpraca sprawiły, że nasze ścianki zaczęły przybierać właściwą formę. Około przerwy obiadowej przyjechali do nas dyrektor oraz wicedyrektor naszej szkoły, a także kierownik szkolenia praktycznego. Mieli oni okazję zobaczyć, w jaki sposób pracujemy i co już udało się nam zbudować. Po obiedzie wróciliśmy do pracy, a o 15 udaliśmy się do pokojów. Każdy miał trochę czasu wolnego dla siebie. O godzinie 22:30 nastąpiła cisza nocna. Udaliśmy się do swoich pokoi i poszliśmy spać.

 

Dzień III

Dziś nadszedł 3 dzień naszej praktyki. O godzinie 7:30 udaliśmy się na śniadanie. Następnie wybraliśmy się na warsztat, gdzie dokończyliśmy konstrukcje pojedynczej ściany w technologii suchej zabudowy. O godzinie 8:40 nastąpiła pierwsza przerwa. Po odpoczynku instruktor zawodu wytłumaczył nam kolejne zadanie, które polegało na wykonaniu baru według własnego pomysłu. Przedstawił nam, jakich wymiarów musimy przestrzegać oraz przypomniał najważniejsze zasady zabudowy suchej. Na bieżąco sprawdzał nasze postępy. Przez pozostałą cześć dnia zajmowaliśmy się przygotowaniem projektu, kto uporał się z tym, rozpoczynał stawiać konstrukcję baru. O godzinie 12:30 całą grupą udaliśmy się na obiad. Po posiłku wróciliśmy na nasze stanowiska i kontynuowaliśmy rozpoczęte wcześniej prace. O 15:00 zakończyliśmy praktykę i udaliśmy się do swoich pokoi na odpoczynek.

 

Dzień II

Miły wtorkowy poranek zaczęliśmy od śniadania, które przygotowały nam bardzo sympatyczne panie kucharki. Następnie, gdy każdy był już najedzony do syta, udaliśmy się do naszej szatni, aby przygotować się na zajęcia praktyczne. Najpierw instruktor zaprezentował nam, w jaki sposób mamy dokończyć zabudowę ścianki, którą rozpoczęliśmy dzień wcześniej. W grupach rozdzieliliśmy zadania między siebie i wzięliśmy się do pracy. O godzinie 13:30 poszliśmy na zasłużony posiłek. Po obiedzie wróciliśmy do swoich obowiązków. Wszystkie grupy bardzo dobrze sobie radziły. Gdy nastąpił koniec praktych, udaliśmy się do swoich pokoi. Pod wieczór poszliśmy na kolację, a po posiłku mieliśmy okazję poznać kierownika obiektu, w którym się znajdujemy. Pan opowiedział nam krótko o zasadach, które obowiązują na terenie internatu.

 

Dzień I

Pierwszy dzień pobytu rozpoczęliśmy śniadaniem w stołówce znajdującej się w tym samym budynku, co internat i warsztaty nauki zawodu. Choć kuchnia niemiecka zbliżona jest do kuchni polskiej, musimy stopniowo odzwyczaić się od dań naszych mam, co niektórym przychodzi z trudem. Następnie powitali nas dyrektor obiektu oraz nasza opiekunka praktyk - p. Jeanette Kuplin. O godzinie ósmej rozpoczęliśmy naszą przygodę z zabudową suchą, jak zawsze na początek zapoznaliśmy się z przepisami BHP. Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu zabraliśmy się za wykonywania konstrukcji szkieletowych. Po obiedzie poznaliśmy metody izolacji akustycznej i termicznej. O godzinie piętnastej nastąpiło podsumowaniu pierwszego dnia, następnie wszyscy udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do swoich pokoi. Część z nas po kolacji ruszyła na zakupy pociągiem do oddalonej o 3 km miejscowości Gross Kreutz. Czas wolny mogliśmy spędzić przy stołach tenisowych lub bilardowych. Do naszej dyspozycji była także sauna i siłownia.

dzien1a

Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider