Dzień dwunasty

Dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 7:30. Następnie udaliśmy się do szatni przebrać się w swoje stroje robocze. Punktualnie o godzinie 8 rozpoczęliśmy wykańczanie naszych barów. Uczyliśmy się także fugowania przy użyciu akrylu. Następnie każda osoba w grupie miała za zadanie wycięcie otworów w swoim barze, które mogłyby służyć do zamontowania w nich oświetlenia lub nagłośnienia. Po wykonaniu ostatniego zadania związanego z mocowaniem kołków rozporowych przeszliśmy do oceniania całości naszych prac. Każda grupa bardzo się postarała i przyłożyła do swojej pracy. W połowie oceniania o godzinie 12:30 udaliśmy się na obiad. Następnie kontynuowaliśmy podsumowanie naszej dwutygodniowej pracy. Wszystko przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Po ocenianiu wszyscy zabrali się za demontaż. Zajęło nam to stosunkowo dużo czasu, ponieważ nasze bary były zrobione bardzo starannie.

 

 

 

Dzień jedenasty

Dzień jak każdy wcześniej rozpoczęliśmy śniadaniem. Po śniadaniu każdy zabrał się do pracy, ponieważ był to ostatni dzień budowy baru oraz izolacji zewnętrznej. Czas płynął szybko, gdyż każdy miał ręce pełne pracy. Po obiedzie przyszedł czas na kładzenie tynków mozaikowych i kornikowych. Gdy skończyliśmy prace, przyszedł czas na odpoczynek. Wszyscy byli bardzo zmęczeni po dzisiejszej pracy i udali się do swoich pokoi.

 

 

 

Dzień dziesiąty

Kolejny, już 7 dzień roboczy praktyk zaczęliśmy śniadaniem o 7:30, po posiłku udaliśmy się do swoich szatni aby przebrać się w stroje robocze. Punktualnie o 8 wszystkie grupy zaczęły dokańczać barki i kłaść drugą warstwę kleju na ocieplenie ściany. O 12:30 poszliśmy na obiad, przerwa trwała pół godziny. Następną godzinę również spędzaliśmy na budowaniu barków. Na koniec zostaliśmy oprowadzeni przez zastępcę dyrektora ośrodku po innych warsztatach, podczas zwiedzania opowiedział on nam kilka ciekawych faktów na temat warsztatów. Później mogliśmy udać się do swoich pokojów na zasłużony odpoczynek lub, jeśli ktoś czegoś potrzebował, pojechać na zakupy.

 

 

 

Dzień dziewiąty

Po śniadaniu - jak co dzień - wybraliśmy się w miejsce naszych zajęć. Początkowo naszym zadaniem było dokończenie rozpoczętego dzień wcześniej ocieplenia zewnętrznego. Do pierwszej przerwy to było naszym głównym zajęciem. Po przerwie zajęliśmy się naszymi barami. Niektórzy z nas przeszli już do przykręcania płyt karton-gips. O godzinie 12:30 tradycyjnie ruszyliśmy w stronę stołówki, gdzie już czekało na nas pyszne jedzenie. Dalsza część nie trwała tak długo, jak zazwyczaj, po obiedzie czas płynął dość szybko. 

Od godz. 13 mieliśmy zajęcia w „domu praktycznym”, gdzie dowiedzieliśmy się rzeczy związanych z termowizją, a także sami dokonywaliśmy pomiarów termoizolacyjnych budynku. Po skończonej pracy o godzinie 15 każdy ruszył do swoich pokoi, zmęczeni poprzednim dniem na basenie wszyscy musieliśmy odespać, więc nie było po nas śladu aż do kolacji. Wieczorem zebraliśmy się wokół bilardu, gdzie każdy z nas mógł odreagować cały dzien.

 

 

 

Dzień ósmy

Po śniadaniu udaliśmy się na peron, żeby dostać się do Poczdamu. Po przejażdżce pociągiem poszliśmy do “Cecilienhof”, gdzie wielcy tego świata w 1945 r. decydowali o porządku powojennej Europy, a szczególnie o losie Niemiec wraz ze stolicą w Berlinie. Następnie przejechaliśmy autobusem do Sanssouci - kompleksu parkowego liczącego prawie 300h. Tam dowiedzieliśmy się dużo o Fryderyku II Wielkim, który był między innymi jednym z odpowiedzialnych za I rozbiór Polski. Po przechadzce wraz z przewodnikiem w jego pałacu letnim i zjedzeniu obiadu poszliśmy na basen. Wszyscy się dobrze bawili przez kolejne 2 godziny. Stwierdziliśmy razem z panem Gorzelańczykiem, że spędzimy trochę czasu w dworcowym centrum handlowym, aby móc zrobić małe zakupy. Następnie, gdy wracaliśmy pociągiem, przegapiliśmy naszą stację docelową i nie planując tego zobaczyliśmy jeszcze Brandenburg. Po całej wycieczce zjedliśmy kolację i poszliśmy wszyscy grzecznie spać.

 

 

 

Dzień siódmy

Dziś mogliśmy dłużej pospać. Śniadanie było o 8.45, ponieważ dzisiaj czekała nas wycieczka do Berlina. Po porannym posiłku udaliśmy się na pociąg, którym dotarliśmy do Berlina. Czekała tam na nas pani, która nam towarzyszyła podczas zwiedzania. Pierwszą atrakcją był Bundestag, miejsce gdzie obraduje parlament niemiecki. Na kopule wspinaliśmy się w górę, a mobilny przewodnik opowiadał nam o panoramie miasta. Następnie zobaczyliśmy Pomnik Zamordowanych Żydów Europy. Powstał on, żeby uczcić pamięć o Żydach, którzy zginęli podczas prześladowań hitlerowskich. Potem widzieliśmy symbol Berlina, Bramę Brandenburską. Po małej sesji zdjęciowej, poszliśmy zobaczyć Mur Berliński, a raczej jego pozostałości. W końcu przyszła pora na przerwę i jedzenie... oraz małe zakupy. Ostatnim celem było Muzeum Techniki. Zobaczyliśmy stare modele samolotów, statków i pociągi (dopatrzyliśmy się nawet polskiego). Widzieliśmy urządzenia, które używane były w kinomatyce i fotografii. Na jednej z wystaw były nawet cukierniczki sprzed setek lat, więc każdy znalazł coś dla siebie. Przyszła pora na powrót... no i zrobiło się jeszcze ciekawiej. Kiedy dotarliśmy na dworzec, okazało się, że nie ma pociągu do naszej miejscowości, ale na szczęście pan Gorzelańczyk uratował sytuację. Dwoma pociągami, ale trafiliśmy na miejsce. Zjedliśmy kolację i zmęczeni udaliśmy się do pokoi.

 

 

 

Dzień szósty

W piątek wstaliśmy około godziny 7 rano. Następnie o godzinie 7:30 udaliśmy się na śniadanie do stołówki, która znajduje się w naszym budynku. Po śniadaniu poszliśmy do szatni, aby się przebrać. O godzinie 8 byliśmy już przebrani i gotowi do pracy. Po przywitaniu kontynuowaliśmy naszą pracę nad barami, które rozpoczęliśmy dwa dni wcześniej.  Podczas dzisiejszych zajęć prowadzący pokazał nam i wytłumaczył 2 sposoby izolacji budynku. Każda z grup miała za zadanie przymocować styropian na wcześniej zagruntowanej ścianie.

Po wykonaniu tego zadania, czas praktyk dobiegł końca. Udaliśmy się do swoich pokoi, po czym dwie miłe koleżanki (Martyna i Asia) postanowiły zrobić pranie dla całej grupy.

 

 

 

Dzień piąty

Czwartek rozpoczęliśmy od śniadania tak jak co dzień. Gdy zjedliśmy posiłek, udaliśmy się do szatni, gdzie przygotowaliśmy się do zajęć. Po chwili wszyscy byli gotowi i weszliśmy do hali, na której odbywały się praktyki. Po powitaniu przez prowadzącego, podpisaliśmy listę obecności, a następnie pokazano nam, jak dobrze wygipsować i wyszlifować ścianę. Przystąpiliśmy do prac, które zakończyły się szybko i sprawnie. Przyszła pora na nowe zadanie. Zaprojektowanie baru i wykonanie go. Każda grupa, która przedstawiła projekt prowadzącemu i prowadzący zatwierdził go, otrzymywała parkiet profili. Zaczęły powstawać pierwsze konstrukcje, czas praktyk szybko dobiegł końca i udaliśmy się na odpoczynek.      

 

 

 

Dzień czwarty

Czwarty dzień praktyk rozpoczęliśmy tak jak każdy - czyli od śniadania. Następnie udaliśmy się na pracownię. Zaczęliśmy od przykręcenia pozostałych płyt do stelaży i wypełnienia ich wełną mineralną. Na ściany przyklejaliśmy folie paroprzepuszczalną, a następnie przymocowaliśmy płyty kartonowo-gipsowe do ściany od strony zewnętrznej. Dziś także poznaliśmy rodzaje  gipsów do zaklejenia ubytków w ścianie oraz do szpachlowania. Po zakończonych praktykach wszyscy udali się do swoich pokoi.

  

 

Dzień trzeci

Trzeci dzień praktyk rozpoczął się tak jak poprzedni, czyli od pożywnego śniadania. Po zjedzonym posiłku, udaliśmy się na zajęcia. Po przyjściu na warsztaty rozpoczęła się praca nad dokończeniem stelażu do ściany z karton-gipsu. Podczas pracy na pracownię przybyli Pan Dyrektor Marek Sobczak oraz Pan Marcin Kostka - przewodniczący Rady Rodziców, którzy przyjechali do nas aby zobaczyć przebieg praktyk zawodowych oraz ocenić standardy noclegu. Gdy zakończyliśmy wykonywanie stelażu, nasz instruktor zajęć praktycznych wytłumaczył nam sposób mocowania płyt kartonowo-gipsowych. Po tym wykładzie udaliśmy się na wspólny obiad wraz z delegacją z Polski. Po zjedzonym obiedzie część grupy udała się do pracowni, a część poszła po rowery, których będziemy używać po to, aby udać się do sklepu na zakupy. Gdy zajęcia dobiegły końca udaliśmy się do swoich pokoi, aby odpocząć.

 

 

 

Dzień drugi

Po porannej pobudce udaliśmy się na śniadanie. Czekały na nas kanapki w wielu wariantach, każdy znalazł coś dla siebie. Po miłym powitaniu przez naszą opiekunkę a także nauczyciela zajęć praktycznych udaliśmy się na warsztaty. Odbyło się tam szkolenie z zakresu BHP. Pokazano nam również narzędzia, których będziemy używać podczas praktyk. Po przerwie obiadowej wzięliśmy się do pracy. Naszym zadaniem było zaprojektowanie rozłożenia profili na ściance z karton-gips, a następnie realizacja naszego dalszego planu. Po zakończeniu zajęć udaliśmy się do swoich pokoi, aby się odświeżyć i odpocząć. Osoby chętne udały się pociągiem do sklepu.

 

 

 

Dzień pierwszy

Dziś rozpoczęła się nasza przygoda z praktykami zagranicznymi w ramach programu POWER na zasadach programu Erasmus+. Kilka minut przed południem w niedzielę ruszyliśmy w kilkugodzinną trasę. Podróż minęła dobrze bez większych komplikacji. W autobusie panowała miłą atmosfera, choć nasze bagaże zajęły bardzo dużo miejsca.

Po przyjeździe na miejsce czekała na nas wcześniej przygotowana kolacja. Cały ośrodek zrobił na nas duże wrażenie. Poza nauką budowania możemy spędzić czas grając w biliarda, tenisa, korzystamy z sauny oraz siłowni. Jesteśmy zakwaterowani w internacie, warunki zakwaterowania oraz wyżywienia są na dobrym poziomie. 

Liczymy na to, że podczas pobytu w Niemczech zdobędziemy wiele nowych umiejętności oraz że przywieziemy ze sobą nowe doświadczenia, które okażą się pomocne w naszej przyszłej zawodowej karierze. 

 

Dzień trzynasty

Przedostatni dzień naszego pobytu w Götz. Dzisiaj nasi opiekunowie zabrali nas na wycieczkę do fabryki pustaków keramzytowych Liaplan Nord Gmbh. Podróż na miejsce jak zwykle okazała się dla nas niefortunna, podczas jazdy popsuł się autobus, przez co w drodze powrotnej musieliśmy czekać na nowy. Fabryka jest jedną z niewielu w Niemczech, która funkcjonuje tak długo, ma już na swoim koncie prawie 25 lat nieprzerwanej pracy. Znajduje się tam między innymi najszybciej wybudowany dom na świecie, który został zapisany w księdze rekordów Guinessa z czasem ponad 5 godzin. Przewodnik oprowadzał nas po całym zakładzie opowiadając i pokazując, w jaki sposób wytwarza się pustaki keramzytowe charakteryzujące się bardzo dobrą termoizolacją oraz bardzo niską dźwiękoprzepuszczalnością. Nowy autobus, który nas odebrał, odwiózł nas do szkoły, w której czekał już obiad. Godzinę później zebraliśmy się wraz z opiekunami w jadalni, żeby podsumować nasz pobyt w Götz, otrzymać certyfikaty uczestnictwa w projekcie, podziękować wszystkim organizatorom i pożegnać się. 

 

Pozdrowienia z Götz!

 

 Uczniowie klasy III TB wraz z opiekunem

Dzień dwunasty

Jak zwykle dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy śniadaniem, po czym udaliśmy się do pracowani, aby dokończyć obkładanie stelaży naszego baru płytami karton gips. Gdy wszyscy skończyli pracę, instruktor kazał nam wyciąć otwory w naszym barze np. na światła czy głośniki. Na koniec oczyściliśmy narzędzia, których używaliśmy, przeliczyliśmy je i oddaliśmy. Posprzątaliśmy następnie nasze stanowiska pracy i przygotowaliśmy bar do oceny. Każdy starał się, by jego był najlepszy. Gdy wszystko było gotowe, instruktor przystąpił do oceny. Zwracał uwagę na: odpowiednią głębokość wkrętów, ich rozstaw na płycie, pion i poziom naszego baru, odpowiednią wysokość i szerokość wejścia. Niestety każdy miał jakieś małe niedociągnięcia. Instruktor był zadowolony z naszego zapału do pracy i kreatywności. Każda grupa została sprawiedliwie oceniona. Gdy wyniki zostały ogłoszone, mogliśmy przystąpić do rozbiórki naszych barów, ścianki działowej oraz  fragmentu elewacji zewnętrznej. Dokładnie posprzątaliśmy pracowanie, po czym podziękowaliśmy naszemu opiekunowi praktyk. Popołudnie spędziliśmy grając w piłkę na hali sportowej.

Dzień jedenasty

Dzień rozpoczęliśmy od śniadania, które wszystkim bardzo smakowało. Po nim udaliśmy się na warsztaty, gdzie nasz opiekun przedstawił nam plan dzisiejszego dnia. Po tym jak wszystkie informacje zostały nam przekazane, zabraliśmy się do dokończenia naszych barów. Po pierwszej przerwie dostaliśmy tynk mineralny, którym należało otynkować fragment elewacji. Czas do przerwy obiadowej minął nam bardzo szybko. Gdy każdy zaspokoił swój głód, wróciliśmy na salę praktyczną, gdzie musieliśmy przedstawić swoje zadanie w języku niemieckim, które otrzymaliśmy w zeszłym tygodniu. Było ono dość trudne, gdyż musieliśmy wykonać je w języku obcym. Każda grupa wypadała bardzo dobrze, nasz opiekun był z nas zadowolony. Pomiędzy występami wykonaliśmy tynk mozaikowy na wcześniej wspomnianej elewacji. Dalszą część dnia spędzimy na aktywnym wypoczynku.

Dzień dziesiąty

Dzień rozpoczęliśmy zdecydowanie nieoryginalnie, ponieważ od śniadania. Następnie udaliśmy się do warsztatów budowlanych. Tam przywitał nas nasz opiekun, który przedstawił nam plan pracy na dzisiejszy dzień. Pracę zaczęliśmy od dokończenia szkieletu naszych barów. Po pierwszej przerwie dostaliśmy do rąk wałki i ochoczo każdy zabrał się do gruntowanie fragmentu ściany zewnętrznej. Po ukończeniu tego zadania, wałki oraz stanowiska pracy zostały dokładnie oczyszczone. Resztę praktyk spędziliśmy na przykręcaniu płyt GK do wcześniej przygotowanego stelaża naszego baru. Po zakończeniu praktyk pogoda się zepsuła i zaczęło padać. Nie pozostało nam nic innego, jak czekać na kolację i resztę wieczoru spędzić w siłowni lub grając w bilard i tenisa stołowego. 

Dzień dziewiąty

Dziś trochę zasłużonego lenistwa. Po sześciu dniach pracy i wycieczkach dopiero dziś przyszedł czas na dzień nicnierobienia. A okazją do tego był poniedziałek. W Niemczech obchodzone są Zielone Świątki, dlatego mieliśmy dzień wolny od naszych praktyk. Zaczęliśmy tradycyjnie od śniadania, które było o godzinie 9:00. Do pory obiadowej, każdy spędzał chwilę w taki sposób, jak chciał, a po obiedzie wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę do wieży widokowej w Götz. Po tym jak dotarliśmy na szczyt wieży, podziwialiśmy piękny krajobraz Niemiec. Wieża znajduje się ponad 130 m n.p.m., dlatego dało się z niej zauważyć nawet Berlin i Poczdam. Po chwili odpoczynku wyruszyliśmy w drogą powrotną do ośrodka. Wieczorem zjedliśmy kolację i udaliśmy się do swoich pokoi na regenerację sił przed kolejnym dniem praktyk. 

Dzień ósmy

Dzień zaczęliśmy śniadaniem. Pogoda nie sprzyjała nam od rana, dlatego wyruszyliśmy dopiero po godzinie 12, a naszym dzisiejszym celem był Berlin. Po przyjeździe pociągiem na miejsce, z peronu poszliśmy od razu do Bundestagu. Podczas zwiedzania szklanej kuli niemieckiego parlamentu dostaliśmy mobilnego przewodnika, z pomocą którego można było podziwiać panoramę Berlina, ale także dowiedzieliśmy się wiele o historii Niemiec oraz o tym co znajdowało się za szybą. Następnie udaliśmy się do Bramy Brandenburskiej, a później przeszliśmy pod pomnik ofiar Holocaustu. Punktem kulminacyjnym naszego zwiedzania był dawny punkt graniczny między wschodnimi a zachodnimi Niemcami – Checkpoint Charlie. W tym miejscu także znajdują się już pozostałości Muru Berlińskiego, który do roku 1989 dzielił miasto na dwie strefy wpływów. Ok. godz. 20 wróciliśmy do Götz. 

 

Dzień siódmy

 Dzień ten rozpoczęliśmy jak poprzednie dni czyli od śniadania i trochę krótszych niż dotychczas zajęć praktycznych. Następnie udaliśmy się na wycieczkę do Poczdamu. Po przybyciu na miejsce przywitał nas przewodnik, ale niestety również rzęsisty deszcz, który towarzyszył nam podczas całej wycieczki. Na początku zwiedziliśmy kościół św. Mikołaja. Później udaliśmy się do najpopularniejszego kompleksu parkowego w Niemczech, a mianowicie do Parku Sanssouci. Z powodu niepogody musieliśmy robić co chwilę przerwy, ażeby schować się przed padającym deszczem. Gdy przestawało na chwilę padać, kontynuowaliśmy naszą wycieczkę. Poza tym zwiedziliśmy także Pałac Fryderyka II. Na koniec naszej wycieczki zobaczyliśmy Pawilon Chiński oraz Świątynię Przyjaźni. Pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem i wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania.

Dzień szósty

Piątego dnia naszych praktyk jak zawsze po śniadaniu udaliśmy się do pracowni, gdzie przystąpiliśmy do dalszych prac. Musieliśmy wygładzić pierwszą warstwę na fragmencie lica ściany i nałożyć drugą warstwę kleju. Następnie przystąpiliśmy do rozrysowania naszych pomysłów na bar na papierze w rzucie pionowym i poziomym. Po wykonaniu rzutów przystąpiliśmy do składania stelaży  owych barów. Podczas wykonywania prac odwiedziła nas Dyrekcja naszej szkoły P. Marek Sobczak i P. Sławomir Nowaczyk. Mieli oni okazję obejrzeć, jak przebiegają nasze praktyki oraz zapoznali się z całym Centrum Kształcenia w Götz. Nasze prace trwały do godziny 12.00, następnie nadszedł czas na przerwę obiadową. Po obiedzie udaliśmy się do domu praktycznego, gdzie pokazano nam różne rodzaje kamer termowizyjnych. Z domu praktycznego przeszliśmy na teren biogazowni, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po całym obiekcie. Mieliśmy okazję zajrzeć do zbiorników oraz posłuchać bardzo głośnego silnika napędzanego metanem wyprodukowanym w biogazowni, po czym udaliśmy się do swoich pokoi.

 

Dzień piąty

O godzinie 7.30 poszliśmy na śniadanie. Gdy wszyscy byli już najedzeni, udaliśmy się do pracowni. Ćwiczenia rozpoczęliśmy od omówienie wczoraj zakończonych prac. Przedstawiono nam także plan zajęć na dzień dzisiejszy. Naszym zadaniem było między innymi zamontowanie narożników i siatki zbrojącej do zewnętrznej strony elewacji. Wyrównaliśmy lico ściany, po czym zabraliśmy się za wyrównanie naszej ścianki działowej i ponowne nakładanie gładzi szpachlowej. O 12:30 udaliśmy się na zasłużoną przerwę obiadową i krótki odpoczynek, Po obiedzie instruktor zademonstrował nam, jak ma wyglądać kolejne nasze zadania – bar wykonany wyłącznej w zabudowie suchej. Zadanie to nie jest proste, gdyż należy wszędzie zachować poziom i pion oraz odpowiednie odległości i wymiary. A co najważniejsze – należy mieć pomysł!!!

W godzinach popołudniowych odwiedził nas Dyrektor – Pan Marek Sobczak wraz z Kierownikiem Szkolenia Praktycznego – Panem Sławomirem Nowaczykiem. Z okazji tego szczególnego dnia (01.06.) zostaliśmy obdarowani kartonikiem słodyczy, za które bardzo dziękujemy.

 

Dzień czwarty

Kolejnego dnia standardowo zaczęliśmy od śniadania. Przeszliśmy następnie na miejsce praktyk,  gdzie podsumowaliśmy wcześniejsze prace. Instruktor przedstawił nam dzisiejszy plan zajęć: obłożenie zewnętrznej strony  ścianki działowej płytami karton gips. Oceniono pierwszy etap wykonanych przez  nas prac. Każdy dostał zasłużone oceny, na szczęście wszystkie były pozytywne))). Nadszedł czas na przerwę obiadową, a po niej poznaliśmy rodzaje gładzi szpachlowych. Zademonstrowano nam także jak w odpowiedni sposób je nakładać. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach wykonywaliśmy ocieplenie elewacji. Praktyki zakończyły się posprzątaniem swoich miejsc pracy. Następnie udaliśmy się do pokoi by przygotować się na przejażdżkę rowerową. Po powrocie zjedliśmy kolację i postanowiliśmy zorganizować wieczór integracyjny grając w tenisa stołowego i piłkarzyki.

 

Dzień trzeci

Zajęcia ponownie zaczęły się o godzinie 8:00. Przebraliśmy się w stroje robocze i udaliśmy do warsztatu, aby kontynuować pracę nad ściankami działowymi. W dniu dzisiejszym prace rozpoczęliśmy od przykręcania płyt kartonowo-gipsowych, następnie wypełnialiśmy stelaże wełną mineralną. W przerwie zjedliśmy bardzo dobry obiad. Każdy ponownie miał możliwość wyboru dania, na które ma ochotę. Pod koniec praktyk zmieniliśmy na chwilę zawód na mechanika rowerowego, ponieważ naprawialiśmy uszkodzone rowery, by móc korzystać z nich w drodze do sklepu. Po zakończeniu wszystkich robót jeden z pracowników centrum kształcenia, w którym znajdujemy się, oprowadził nas po obiekcie. Kształci się tutaj praktykantów w ponad 30 zawodach, z których najpopularniejszym jest mechanik samochodowy. Po praktykach udaliśmy się do pokojów na zasłużony odpoczynek.

 

Dzień drugi

Zaczęliśmy dzień od śniadania. Było ono przygotowane w dogodny dla nas sposób, gdyż mogliśmy wybrać z kilku propozycji to, na co mieliśmy ochotę. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 8:00 poznaniem obiektu, instruktorów zawodu oraz naszych opiekunów praktyk. Udaliśmy się następnie do warsztatu, który będzie miejscem naszych zajęć przez kolejne dwa tygodnie. Pan w skrócie opowiedział nam, czym będziemy zajmować się na zajęciach oraz przekazał nam najważniejsze wiadomości z regulaminu BHP.

No i zabraliśmy się do pracy. Najpierw podzieliliśmy się na cztery grupy trzyosobowe, w których pracowaliśmy. Następnie dostaliśmy zestawy narzędzi, które omówiliśmy i poznaliśmy ich niemieckie nazwy. Pokazano nam, jak w prawidłowy sposób mocować stelaże. Nadszedł czas na przerwę i upragniony obiad. Mieliśmy cztery propozycje dań, jednak znaczna większość wybrała spaghetti, które bardzo nam smakowało. Po jedzeniu i krótkim odpoczynku wróciliśmy do zajęć, gdzie każda grupa dokonała wymiarowania i przygotowania stelaża ścianki działowej. Nie było to proste zadanie, jednym poszło sprawnie, inni mieli drobne problemy, które szybko udało się rozwiązać. Po zakończonych zajęciach udaliśmy się do swoich pokoi odświeżyć się i przygotować na wyprawę rowerową do sklepu.

 

 

Dzień pierwszy

Dziś dotarliśmy na miejsce naszych dwutygodniowych praktyk w zawodzie technik budownictwa. Pogoda dopisała, humory także. Po wypakowaniu bagaży zostaliśmy przywitani przez gospodarza obiektu, który poinformował nas, jakie reguły obowiązują w Centrum Szkolenia. Następnie udaliśmy się na kolację, chociaż przy takiej pogodzie (33oC) największą popularnością cieszyły się napoje. Po posiłku otrzymaliśmy klucze do naszych pokoi w internacie. Każdy z nas zasłużył na chwilę odpoczynku po tak wyczerpującej podróży. Wieczorem wraz z opiekunem zwiedziliśmy miejscowość Götz i ku naszemu zdziwieniu okazało się, że zrobienie zakupów w niedzielę w Niemczech jest rzeczą niemożliwą. Z zaciekawieniem czekamy, co przyniesie pierwszy dzień naszych praktyk w Niemczech. Do usłyszenia jutro.

            Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie w roku 2016 pozyskał 180 000zł na realizację projektu „Zmieniasz swoją przyszłość sięgając po nowe” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu ERASMUS+. Projekt skierowany jest do uczniów klas technikum budowlanego Jedynki, a jego głównym celem jest pozyskanie niszowych umiejętności w branży budowlanej.

            Aby to osiągnąć uczniowie wraz z opiekunami -  w sumie 30 osób – część swoich praktyk zawodowych będą odbywać nie w Polsce, a w Centrum Kształcenia Zawodowego w Götz w Niemczech działającym przy Izbie Rzemieślniczej w Poczdamie. Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Götz to uznane w całych Niemczech centrum badawcze, kształcące młodzież w 51 zawodach. Uczniowie będą nabywać umiejętności w zakresie termoprzepuszczalności, dźwiękoszczelności oraz zapoznają się  z najnowszymi sposobami oszczędzania energii w branży budowlanej.

Sukces projektu gwarantuje nabycie wcześniej odpowiednich umiejętności. Uczestnicy projektu z Jedynki na początku kwietnia udali się na Politechnikę Poznańską na 40 godzinne zajęcia teoretyczno – praktyczne związane z tematykę projektu. Mieli tam możliwość między innymi przeprowadzania próby szczelności oraz termoizolacji domu pasywnego, uczniowie dokonywali pomiaru jakości stali używanych w budownictwie oraz dowiedzieli się, jakie parametry decydują o jej jakości, ponadto dokonywali oceny betonu ze względu na jego wytrzymałość, kontrolowali budynki ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz dokonywali setek obliczeń, mających na celu zagwarantować bezpieczeństwo i praktyczność budowli, które już w niedalekiej przyszłości będą projektować i wznosić.

            Pobyt na Politechnice Poznańskiej to także nowe doświadczenia dla uczniów „budowlanki”, którzy przekonali się, jak wiele jeszcze wysiłku i pracy przed nimi, aby móc w przyszłości wykonywać swój wymarzony zawód. Zdaniem uczniów zajęcia były ciekawe, ale także trudne i wymagające. Jak się okazało matematyka i fizyka to przedmioty, bez umiejętności których w tej branży nie da się funkcjonować. Jako koordynatorzy projektu mamy nadzieję, że udział w projekcie oprócz nabycia nowych umiejętności budowlanych przyczyni się do zwiększenia motywacji uczniów i chęci ustawicznego kształcenia się i podnoszenia własnych kompetencji.

            Uczestnicy projektu już za chwilę rozpoczynają drugi etap przygotowania do praktyk zagranicznych, a mianowicie 30-godzinny kurs językowy nakierowany głównie na język branżowy. Niemcy to kraj multikulturowy, gdzie to na ulicy można spotkać obywateli najdalszych zakątków świata. My jako Polacy nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Dlatego przed uczniami w maju trzeci i ostatni etap przygotowania do wyjazdu do Niemiec związany z radzeniem sobie w sytuacjach stresowych, niebezpiecznych oraz w kontaktach z osobami z innych kręgów kulturowych.

 

W razie pytań

Grzegorz Gorzelańczyk

602 281 923

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Ogłoszenie wyników zapytania ofertowego do projektu "Zmieniasz swoją przyszłość sięgając po nowe" o numerze POWERVET-2016-1-PL01-KA102-025045.
Loading...


arrow
arrow