Informujemy o programie stypendialnym "Kuźnia Młodych Talentów" prowadzonym przez Fundację Ogród Marzeń w Jarocinie.

22 września to dzień, na który od dawna czekała cała społeczność szkolna. Istnieją wydarzenia, które zachowują się w pamięci na zawsze. Dzień nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie imienia Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 niewątpliwie do takich będzie należał. Placówka nosi teraz imię bohaterów, którzy mężnie walczyli, by ich „mała ojczyzna” znalazła się w granicach Polski. To niewątpliwie wzorzec dla uczniów.
Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP – Andrzeja Dudy, a wśród gości honorowych znaleźli się między innymi: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – p. Andrzej Dera, Wicewojewoda Wielkopolski – p. Marlena Maląg, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu – p. Krzysztof Błaszczyk, Starosta Powiatu Jarocińskiego – p. Teodor Grobelny, Przewodniczący Powiatu Jarocińskiego – p. Jan Szczerbań, Wicestarosta Powiatu Jarocińskiego – p. Mirosław Drzazga. Nie zabrakło również radnych powiatowych i gminnych, byłych dyrektorów Szkoły, a także wielu zacnych gości i przyjaciół Szkoły.
Po uroczystej mszy świętej, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy, czemu towarzyszyły przemówienia, a następnie uczniowie Szkoły przypomnieli zebranym najważniejsze wydarzenia z 1918 r. Byliśmy świadkami strajku dzieci w Jarocinie i we Wrześni. Wzięliśmy udział w lekcji religii, kiedy młodzież zbuntowała się przeciwko odmawianiu pacierza w języku niemieckim. Wysłuchaliśmy przemówienia Paderewskiego i wzruszających piosenek przypominających trudne, lecz bohaterskie dni w historii Wielkopolski.
Nadanie imienia Szkole jest częścią uroczystości rocznicowych z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Izabela Strzelecka

Fotoreportaż: Miłosz Król 2 TC

13 września odbyła się integracja klasy 1TC. Uczniowie radośnie spędzili czas, jedząc kiełbaski z grilla, grając w "zapoznawcze bingo" oraz w podchody. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka - ta na żywo i ta puszczana z głośników. Odczucia były bardzo pozytywne, co dało się wywnioskować, słysząc śmiech i rozmowy. Cała grupa świetnie się bawiła – atmosfera była przyjemna i każdy miał możliwość lepszego poznania koleżanek i kolegów z klasy.

Pytanie to szczególnie często stawiają sobie ci, którzy mają zdawać w maju egzamin dojrzałości.
11 września uczniowie 3 LO b o profilu politechnicznym wybrali się na Poznański Salon Maturzystów.
Uczelnie poznańskie: Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Medyczny szczegółowo zaprezentowały kierunki studiów otwierane w następnym roku akademickim, ale w holu można było spotkać mnóstwo innych propozycji ze strony szkół wyższych z terenu całego kraju (Kraków, Gdańsk, Szczecin…), porozmawiać z aktualnymi studentami albo wykładowcami i zorientować się, co trzeba zdawać na maturze, żeby dostać się na wybrany kierunek.
Teraz pozostaje już tylko wypełnić deklarację maturalną…

Klasy 3 TE oraz 3 LOa wraz z nauczycielami p. Ewą Roszak, p. Izabelą Strzelecką oraz p. Hanną Moskal miały okazję zwiedzić wystawę blisko stu prac Zdzisława Beksińskiego. Dorobek artysty obejmuje nie tylko obrazy, lecz również prace fotograficzne, grafikę modyfikowaną komputerowo oraz fotomontaż. Największym zaskoczeniem było dla nas odbycie trójwymiarowej podróży przez świat obrazów Beksińskiego. Po założeniu okularów mieliśmy wrażenie przeniesienia się do przestrzeni obrazu. Muzyka obudziła w nas cały wachlarz uczuć – od radości, po grozę i przerażenie. Wizyta w Gostyńskim Ośrodku Kultury była dla nas zupełnie nową formą kontaktu ze sztuką. Do tego przyjemną powtórką do matury – analiza i interpretacja dzieła już nie straszna, a impresjonizm, surrealizm, abstrakcja, socrealizm i pop-art nieobcy!

Społeczność  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wydarzenie miało miejsce 7 września br. w auli szkolnej. Akcję rozpoczęło wyświetlenie zwiastuna filmu „Przedwiośnie”  w reżyserii Filipa Bajona. Pierwszym lektorem został dyrektor ZSP1 w Jarocinie p. Marek Sobczak. Następnie czytali uczniowie oraz nauczyciele. Gościem specjalnym tego szkolnego wydarzenia była p. Katarzyna Witwicka z Książnicy Pedagogicznej w Jarocinie. Narodowe Czytanie w Jedynce zorganizowały bibliotekarki p. Hanna Moskal i p. Marta Kantorska.

arrow