ZSP NR 1 ulotka 2019 str2

10 stycznia 2019 roku w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie otrzymało tytuł Srebrnej Szkoły 2019, tym samym znalazło się wśród najlepszych techników w Wielkopolsce i Polsce i ma prawo używania w 2019 roku tytułu honorowego Srebrnej Szkoły 2019!

Technikum w ZSP nr 1 zajęło 16 miejsce w Wielkopolsce wśród techników, natomiast 214 miejsce w Polsce. Nasi uczniowie i tegoroczni maturzyści technikum przyczynili się do tego, że zajęliśmy 80 miejsce wśród techników w Polsce pod względem zdawalności egzaminów maturalnych.

To wspólny sukces uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy wspierają szkołę w wychowaniu młodego pokolenia.

**** Dziękujemy! ****

11 stycznia br. w Poznaniu odbyły się okręgowe (zasięg-woj. Wielkopolskie i Lubuskie) eliminacje do XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Nasze uczennice - Hanna Bartkowiak ( II TŻ) i Joanna Antoniewicz(III TŻ) - zajęły wysokie i satysfakcjonujące miejsca w pierwszej dziesiątce. Gratulujemy wiedzy, zaangażowania i odwagi! Opiekun - p. Izabela Witczak jeszcze raz dziękuje za włożoną pracę w przygotowanie do olimpiady.

W dniach 13-14 grudnia w naszej szkole odbyła się tradycyjnie już loteria fantowa, z której dochód zostanie przekazany na "Świąteczną Paczkę Jedynki". Organizatorem był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Sandrą Urny.

Dziękujemy serdecznie klasom i wychowawcom oraz nauczycielom za dostarczenie fantów.

W poniedziałek 10 grudnia Weronika Szymendera uczęszczająca do klasy trzeciej Technikum Ekonomicznego oraz Marika Kuczyńska uczennica klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącego odebrały stypendium Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy osiągnięć!

15 listopada klasa I TI a odwiedziła planetarium w Potarzycy. Opiekunami tej wycieczki były: p. Krystyna Błaszczyk - wychowawczyni i p. Grażyna Matuszak – pomysłodawczyni i organizatorka wycieczki.

Planetarium mieści się w szkole podstawowej w Potarzycy. Zostało nazwane imieniem jego twórcy, czyli nieżyjącego już p. Andrzeja Owczarka, uczącego niegdyś fizyki i techniki. Stworzenie tego niesamowitego miejsca zajęło mu wiele lat i kosztowało mnóstwo pracy i środków finansowych, co zaowocowało bardzo oryginalnym i znanym już miejscem tego typu w Polsce. Jest to najprawdopodobniej jedyne w całej Europie planetarium, znajdujące się na wsi. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przywitani przez p. E. Owczarek, która teraz opiekuje się tym obiektem. Jeszcze przed wejściem do budynku zobaczyliśmy Układ Słoneczny, który w pomysłowy sposób utworzono z makiet planet i Słońca, a pasy planetoid symbolizują drobne kamyki ułożone jako orbity okołosłoneczne.

Po zrobieniu kilku zdjęć udaliśmy się na projekcję, czyli główną część wycieczki. W oczekiwaniu na gotowość sali, mogliśmy przyjrzeć się teleskopom i modelowi Układu Słonecznego, który odwzorowywał ruch planet po ich orbitach. Następnie weszliśmy pod kopułę, aby zająć miejsca wokół kuli projekcyjnej. Trzeba było uważać na głowy, bo kopuła znajdowała się dosyć nisko. Gdy wszyscy byli już gotowi, przywitał nas pan prowadzący i zaprosił na prezentację dotyczącą zjawisk i obiektów w kosmosie. Chwilę później zapadła ciemność. Nad naszymi głowami rozświetliły się gwiazdy, dokładnie takie jak na nocnym niebie. Poznaliśmy nazwy niektórych z nich i gwiazdozbiorów. Mała Niedźwiedzica, nazywana Wielkim Wozem, czy Kasjopeja to tylko niektóre z nich. Ich określenie często pochodzi z mitów greckich, które przecież tak lubimy omawiać na języku polskim. Naszym oczom ukazała się również symulacja ruchu tych gwiazd, zarówno na półkuli północnej i południowej, ponieważ niektóre można zobaczyć tylko na jednej z nich. Z pewnością pozwoli nam to na zlokalizowanie ich na tym prawdziwym, nocnym niebie. Później zajęliśmy się charakterystyką planet, a także naszego naturalnego satelity – Księżyca. Zostaliśmy zaznajomieni z pięknie wyglądającym zjawiskiem, jakim jest zorza polarna. Chociaż niesamowicie widowiskowa, to także niebezpieczna. Kiedyś spowodowała zniszczenie wielu urządzeń elektrycznych w całej Wielkiej Brytanii. Zobaczyliśmy również komety, np. Kometę Halleya. Pojawia się w okolicach Ziemi bardzo rzadko - ponad 100 lat krąży po swojej orbicie i ukazuje się jako lodowa kula z ciągnącą się za nią smugą. Mogliśmy spostrzec również obraz Ziemi widzianej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i tym akcentem zakończyła się ta spektakularna projekcja. Podziękowaliśmy brawami panu lektorowi za zaprezentowanie nam zagadnień dotyczących astronomii.
Jeszcze raz dziękujemy również naszym paniom za chęć wyjazdu i podjęcie się organizacji.
Klasa I TI a

W piątek 5. października spacerem po Jarocinie klasa I TŻ wraz z wychowawczynią p. Karoliną Szymenderską rozpoczęła spotkanie integracyjne. Rozwiązując „ Wielkopolski Questy” pierwszoklasiści zapoznali się z zabytkami Jarocina i innymi ważnymi punktami miasta. Po wędrówce ulicami zgłodniali uczniowie pospiesznie udali się do „Jedynkowej” sali gastronomicznej, aby przygotować pizzę. Po sowitym posiłku przyszedł czas na śpiewy przy gitarze i gry planszowe. Sporo uśmiechu i zabawy przyniosły rozgrywki w piłkę siatkową. Zawody okazały się tak wciągające, że nim się zorientowali zaczynało świtać i… znów wspólnie przygotowywali posiłek. J