banner

5 października tego roku szkolna aula już po raz drugi została zamieniona na salę sądową. Powodem była inscenizacja rozprawy sądowej zorganizowanej w ramach projektu edukacyjnego "Wczoraj sądzący, dziś osądzeni. Odtajnione fakty – rozprawa z przeszłością”. Rozprawa, której przyglądali się zaproszeni goście – pracownicy poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, nauczyciele historii ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu oraz nasi uczniowie dotyczyła niezłomnego i przez wiele lat wyklętego – Witolda Pileckiego. Jednego z wielu tysięcy Żołnierzy Wyklętych.

 

W przedstawienie  zaangażowali się zainteresowani historią uczniowie różnych klas. Pod opieką mgr Marty Jankowiak i mgr Izabeli Strzeleckiej sprostali zadaniu – udało im się przekonać zgromadzonych, by osądzili tych, których już nie ma, których symbolizowały puste krzesła… Tych, którzy zdążyli umrzeć, a którzy swym postępowaniem przyczynili się do skazania rotmistrza na najcięższą karę – karę śmierci. Wspólnie wymierzyliśmy wyrok oprawcom Witolda Pileckiego.

 

Po inscenizacji zaproszeni nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników pionu edukacyjnego poznańskiego IPN. Szkolenie składało się z dwóch części: wykładu z prezentacją multimedialną poświęconą Żołnierzom Wyklętym oraz z warsztatów praktycznych, wykorzystujących m.in. pracę z tekstem źródłowym. Pedagogom została  zaprezentowana oferta edukacyjna IPN z zakresu podziemia niepodległościowego. Otrzymali również tematyczne materiały edukacyjne, które z pewnością urozmaicą lekcje historii.

(is)

 

Konferencja dla historyków została zorganizowana w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska w Jarocinie w 2016 r. przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu oraz  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie.

 

 

 

  

 

Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider