banner

Wymierzcie wyrok oskarżonym! Tymi słowami narrator inscenizacji zachęcił widownię zgromadzoną w auli ZSP nr 1 w Jarocinie do chwili refleksji nad historią. Mimo młodego wieku zaproszeni gimnazjaliści oraz uczniowie naszej szkoły doskonale zdają sobie sprawę z fałszowania wielu procesów sądowych, jakie miały miejsce w komunistycznej Polsce. Udowodnili to, przechodząc na prawą stronę sali… Wspólnie osądziliśmy tych, których już nie ma, których symbolizowały puste krzesła… Tych, którzy zdążyli umrzeć, a którzy swym postępowaniem przyczynili się do skazania rotmistrza Pileckiego na najcięższą karę – karę śmierci.

 

Kilkutygodniowe przygotowania, zaangażowanie uczniów z klas III LOa, I LOa, I LOc, III TIb, I Teb, I TEa, I TEb, I TI oraz p. Iwony Tobolskiej, p. Marty Jankowiak i p. Izabeli Strzeleckiej sprawiły, że inaugurację projektu „Wczoraj sądzący – dziś osądzeni. Odtajnione fakty – rozprawa z przeszłością” uważamy za udaną! Nasze przedsięwzięcie uzyskało przychylność władz miasta. Dzięki dofinansowaniu z gminy Jarocin mogliśmy zrealizować wszystkie pomysły, wpisując  się tym samym w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska naszego miasta.

Rozprawa, w której mieliśmy możliwość uczestniczyć dotyczyła niezłomnego i przez wiele lat wyklętego – Witolda Pileckiego. Jednego z wielu tysięcy żołnierzy wyklętych… Była to dla nas nietypowa, bo aktywna, angażująca każdego z osobna, wykorzystująca fragmenty filmu o rotmistrzu, współczesną muzykę heavy metal, lekcja historii. Wiedza dotycząca losów powojennej Polski została z pewnością pogłębiona a nietypowa forma przekazu sprawiła, że nie zapomnimy o cichym bohaterze - Witoldzie Pileckim.

 

Dlaczego władze komunistyczne likwidowały osoby uważane za „wrogów ludu”? Na to pytanie odpowiedzi udzielał przedstawiciel IPN-u, w wykładzie Żołnierze Wyklęci. Polskie antykomunistyczne podziemie niepodległościowe 1944 – 1956, wygłoszonym tuż po zakończeniu inscenizacji.

 

Inscenizację rozprawy sądowej swą obecnością zaszczycili: zastępca Burmistrza Jarocina  - p. Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Jarocinie – p. Bożena Kubacka, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie – p. Sebastian Pluta, p. Iwona Kaczmarek – pracownik Muzeum Regionalnego w Jarocinie, p. Edward Misiak reprezentujący Amatorski Klub Filmowy „JAR” oraz dr Krzysztof Latocha z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również uczniowie z Niepublicznego Gimnazjum w Łuszczanowie, którzy przybyli z p. dyr. Beatą Czajczyńską oraz młodzież z Gimnazjum nr 3 z opiekunem p. Wojciechem Talagą.

(is)

 

 

Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider