banner

5 października tego roku szkolna aula już po raz drugi została zamieniona na salę sądową. Powodem była inscenizacja rozprawy sądowej zorganizowanej w ramach projektu edukacyjnego "Wczoraj sądzący, dziś osądzeni. Odtajnione fakty – rozprawa z przeszłością”. Rozprawa, której przyglądali się zaproszeni goście – pracownicy poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, nauczyciele historii ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu oraz nasi uczniowie dotyczyła niezłomnego i przez wiele lat wyklętego – Witolda Pileckiego. Jednego z wielu tysięcy Żołnierzy Wyklętych.

 

W przedstawienie  zaangażowali się zainteresowani historią uczniowie różnych klas. Pod opieką mgr Marty Jankowiak i mgr Izabeli Strzeleckiej sprostali zadaniu – udało im się przekonać zgromadzonych, by osądzili tych, których już nie ma, których symbolizowały puste krzesła… Tych, którzy zdążyli umrzeć, a którzy swym postępowaniem przyczynili się do skazania rotmistrza na najcięższą karę – karę śmierci. Wspólnie wymierzyliśmy wyrok oprawcom Witolda Pileckiego.

 

Po inscenizacji zaproszeni nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników pionu edukacyjnego poznańskiego IPN. Szkolenie składało się z dwóch części: wykładu z prezentacją multimedialną poświęconą Żołnierzom Wyklętym oraz z warsztatów praktycznych, wykorzystujących m.in. pracę z tekstem źródłowym. Pedagogom została  zaprezentowana oferta edukacyjna IPN z zakresu podziemia niepodległościowego. Otrzymali również tematyczne materiały edukacyjne, które z pewnością urozmaicą lekcje historii.

(is)

 

Konferencja dla historyków została zorganizowana w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska w Jarocinie w 2016 r. przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu oraz  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie.

 

 

 

  

 

Dzięki uprzejmości Prezesa Sądu Rejonowego w Jarocinie mieliśmy możliwość nagrania przedstawienia "Wczoraj sądzący - dziś osądzeni, odtajnione fakty, rozprawa z przeszłością i oprawcami Rotmistrza Pileckiego" w budynku sądu. Nasze przedsięwzięcie zostało zrealizowane również dzięki pomocy p. Edwarda Misiaka z Amatorskiego klubu Filmowego JAR.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji...

Wymierzcie wyrok oskarżonym! Tymi słowami narrator inscenizacji zachęcił widownię zgromadzoną w auli ZSP nr 1 w Jarocinie do chwili refleksji nad historią. Mimo młodego wieku zaproszeni gimnazjaliści oraz uczniowie naszej szkoły doskonale zdają sobie sprawę z fałszowania wielu procesów sądowych, jakie miały miejsce w komunistycznej Polsce. Udowodnili to, przechodząc na prawą stronę sali… Wspólnie osądziliśmy tych, których już nie ma, których symbolizowały puste krzesła… Tych, którzy zdążyli umrzeć, a którzy swym postępowaniem przyczynili się do skazania rotmistrza Pileckiego na najcięższą karę – karę śmierci.

 

Kilkutygodniowe przygotowania, zaangażowanie uczniów z klas III LOa, I LOa, I LOc, III TIb, I Teb, I TEa, I TEb, I TI oraz p. Iwony Tobolskiej, p. Marty Jankowiak i p. Izabeli Strzeleckiej sprawiły, że inaugurację projektu „Wczoraj sądzący – dziś osądzeni. Odtajnione fakty – rozprawa z przeszłością” uważamy za udaną! Nasze przedsięwzięcie uzyskało przychylność władz miasta. Dzięki dofinansowaniu z gminy Jarocin mogliśmy zrealizować wszystkie pomysły, wpisując  się tym samym w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska naszego miasta.

Rozprawa, w której mieliśmy możliwość uczestniczyć dotyczyła niezłomnego i przez wiele lat wyklętego – Witolda Pileckiego. Jednego z wielu tysięcy żołnierzy wyklętych… Była to dla nas nietypowa, bo aktywna, angażująca każdego z osobna, wykorzystująca fragmenty filmu o rotmistrzu, współczesną muzykę heavy metal, lekcja historii. Wiedza dotycząca losów powojennej Polski została z pewnością pogłębiona a nietypowa forma przekazu sprawiła, że nie zapomnimy o cichym bohaterze - Witoldzie Pileckim.

 

Dlaczego władze komunistyczne likwidowały osoby uważane za „wrogów ludu”? Na to pytanie odpowiedzi udzielał przedstawiciel IPN-u, w wykładzie Żołnierze Wyklęci. Polskie antykomunistyczne podziemie niepodległościowe 1944 – 1956, wygłoszonym tuż po zakończeniu inscenizacji.

 

Inscenizację rozprawy sądowej swą obecnością zaszczycili: zastępca Burmistrza Jarocina  - p. Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Jarocinie – p. Bożena Kubacka, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie – p. Sebastian Pluta, p. Iwona Kaczmarek – pracownik Muzeum Regionalnego w Jarocinie, p. Edward Misiak reprezentujący Amatorski Klub Filmowy „JAR” oraz dr Krzysztof Latocha z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również uczniowie z Niepublicznego Gimnazjum w Łuszczanowie, którzy przybyli z p. dyr. Beatą Czajczyńską oraz młodzież z Gimnazjum nr 3 z opiekunem p. Wojciechem Talagą.

(is)

 

 

1 marca w Dniu Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych oficjalnie ruszamy z promocją projektu "Wczoraj sądzący , dziś osądzeni- odtajnione fakty, rozprawa z przeszłością”. Projekt realizowany jest przez grupę uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Marty Jankowiak. Głównym celem jest przybliżenie młodzieży faktów historycznych związanych z historią powojennej Polski i jej cichymi bohaterami. W toku planowanych przedsięwzięć uczniowie poznają sylwetki żołnierzy wyklętych, i przyczyny ich wykluczenia społecznego...
Stowarzyszenie Sympatyków "Jedynki" działające przy naszej Szkole zgłosiło projekt do otwartego konkursu ofert ogłoszonych przez Burmistrza Jarocina w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, zadanie nr 5 pn. "Organizacja przedsięwzięć związanych z obchodami Roku Żołnierzy Wyklętych, 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz wydarzeń towarzyszących Jarocin Festiwal 2016". Projekt zyskał pozytywną opinię Komisję Konkursowej, w skład której weszli przedstawiciele Burmistrza Jarocina i organizacji pozarządowych, Burmistrz Jarocina podjął decyzję o wsparciu realizacji naszego zadania kwotą 5.300,00 zł.

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń udostępnianych na portalu https://www.facebook.com/Wczoraj-s%C4%85dz%C4%85cy-dzi%C5…/…

(it)

Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider
Slider