Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie realizuje od 2004 roku międzynarodowe projekty ze szkołą Kinzig- Schule w Schlüchtern.
Spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej są w znacznym stopniu wspierane finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Dzięki tej organizacji już ponad 180 osób skorzystało z możliwości wyjazdu do Niemiec. W Jarocinie gościła w ciągu dziesięciu lat analogiczna liczba młodych Niemców.
Spotkania uczniów obu szkół są doskonałą możliwością praktycznej nauki języka obcego. Służą także skonfrontowaniu zainteresowań, postaw życiowych, poglądów i marzeń młodych ludzi. Nie bez znaczenia jest również zapoznanie młodzieży z realiami życia w obu krajach i sprawdzenie zachowań uczniów w sytuacjach pozalekcyjnych.
Do najważniejszych, zrealizowanych projektów należy zaliczyć:
· Niemcy w oczach Polaków, Polacy w oczach Niemców,
· Przewodnik po miastach partnerskich z przymrużeniem oka,
· Europa Środkowo – Wschodnia 20 lat po transformacji,
· Polacy a Niemcy, co nas łączy, co nas dzieli?,
· Prawdziwy portret naszego miasta,
· Baśnie jako medium łączące Polaków i Niemców
· Jarocin- to miasto brzmi
Piętnastu uczniów naszej szkoły z klas ILOa, ILOC, ITŻ, ITC, IILOa, IIITG/B i IIITŻ brało udział w wyjeździe do Niemiec w ramach współpracy partnerskiej ZSP nr 1 i Kinzig- Schule w Schlüchtern. Opiekunami byli : p. Grzegorz Gorzelańczyk i p. Roman Nowicki.
Spotkania uczniów obu placówek są od ponad 10 lat finansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Dzięki tej organizacji w latach 2005-2016 ponad 170 osób skorzystało z możliwości wyjazdu do Niemiec. W Jarocinie gościła w ciągu jedenastu lat analogiczna liczba młodych Niemców. Tegoroczna wycieczka do zachodnich sąsiadów odbyła się w dniach od 11-16 kwietnia. Pierwsze dwa dni pobytu nasi uczniowie spędzili u niemieckich rodzin, kolejne cztery w ośrodku spotkań młodzieży w Heppenheim.
Program pobytu składał się z zajęć projektowych poświęconych przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń, w tym problemowi rasizmu i ksenofobii. Czas wolny poświęcony był na zwiedzanie zabytków Hesji. Duże wrażenie na uczestnikach wymiany wywarła zwłaszcza podróż pociągiem do Frankfurtu nad Menem i zwiedzanie tej niemieckiej metropolii.
Spotkania uczniów obu szkół są doskonałą możliwością praktycznej nauki języka obcego. Służą także skonfrontowaniu zainteresowań, postaw życiowych, poglądów i marzeń młodych ludzi. Osobiste poznanie obyczajów, kultury, życia codziennego innego kraju jest wartością, której nie zastąpią żadne, nawet najbardziej zaawansowane nowinki technologiczne.