22 września to dzień, na który od dawna czekała cała społeczność szkolna. Istnieją wydarzenia, które zachowują się w pamięci na zawsze. Dzień nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie imienia Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 niewątpliwie do takich będzie należał. Placówka nosi teraz imię bohaterów, którzy mężnie walczyli, by ich „mała ojczyzna” znalazła się w granicach Polski. To niewątpliwie wzorzec dla uczniów.
Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP – Andrzeja Dudy, a wśród gości honorowych znaleźli się między innymi: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – p. Andrzej Dera, Wicewojewoda Wielkopolski – p. Marlena Maląg, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu – p. Krzysztof Błaszczyk, Starosta Powiatu Jarocińskiego – p. Teodor Grobelny, Przewodniczący Powiatu Jarocińskiego – p. Jan Szczerbań, Wicestarosta Powiatu Jarocińskiego – p. Mirosław Drzazga. Nie zabrakło również radnych powiatowych i gminnych, byłych dyrektorów Szkoły, a także wielu zacnych gości i przyjaciół Szkoły.
Po uroczystej mszy świętej, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy, czemu towarzyszyły przemówienia, a następnie uczniowie Szkoły przypomnieli zebranym najważniejsze wydarzenia z 1918 r. Byliśmy świadkami strajku dzieci w Jarocinie i we Wrześni. Wzięliśmy udział w lekcji religii, kiedy młodzież zbuntowała się przeciwko odmawianiu pacierza w języku niemieckim. Wysłuchaliśmy przemówienia Paderewskiego i wzruszających piosenek przypominających trudne, lecz bohaterskie dni w historii Wielkopolski.
Nadanie imienia Szkole jest częścią uroczystości rocznicowych z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Izabela Strzelecka

Fotoreportaż: Miłosz Król 2 TC